επιστροφή στα νέα

Δεύτερη θέση στο ACM SIGMOD 2016 programming contest για ομάδα προπτυχιακών φοιτητών του Τμήματός μας υπό την καθοδήγηση του Υποψ. Δρ. Γιάννη Φούφουλα!

Ομάδα προπτυχιακών φοιτητών του Τμήματός μας αποτελούμενη από τους Θανάση Καραμπάτση, Νίκο Δημακόπουλο, Γιώργο Αλεξανδρόπουλο, και Μιχάλη Τζάμο και συντονιζόμενη και καθοδηγούμενη από τον Υποψ. Δρ. Γιάννη Φούφουλα συμμετείχε στον φετεινό διαγωνισμό ACM SIGMOD Programming Contest και, ανάμεσα σε περισσότερες από 100 ομάδες απ' όλο τον κόσμο, κατέλαβε τη 2η θέση!

Η βράβευση των πρώτων ομάδων έγινε στο ετήσιο συνέδριο ACM SIGMOD Conf. on Management of Data την περασμένη εβδομάδα στο San Francisco και την ομάδα αντιπροσώπευσαν οι Θανάσης Καραμπάτσης και Γιάννης Φούφουλας.

Ο ανταγωνισμός ήταν εξαιρετικά έντονος και η επιτυχία της ομάδας μας ακόμη πιο εντυπωσιακή αν αναλογιστεί κανείς ότι οι υπόλοιπες ομάδες αποτελούνταν σχεδόν αποκλειστικά από μεταπτυχιακούς φοιτητές και Υποψ. Διδάκτορες, ενώ η Ελληνική ομάδα κατά κύριο λόγο από προπτυχιακούς.

Θερμά συγχαρητήρια σε όλα τα μέλη της φετινής ομάδας!

Σχετικοί ιστότοποι
Σχετικές εκδηλώσεις