back to events

Room :A56

Time:4:00pm (coffee: 3:30)

Abstract:

Η ύπαρξη αυτόματων συστημάτων παραγωγής περιλήψεων θα μας απάλασσε από τη χρονοβόρα και επίπονη διαδικασία εντοπισμού των πιο σημαντικών πληροφοριών σε ένα σύνολο κειμένων σχετικών με κάποιο θέμα. Στη διάρκεια αυτής της διατριβής αναπτύχθηκαν μέθοδοι που εντοπίζουν τις πιο σημαντικές προτάσεις σε ένα σύνολο κειμένων που θέλουμε να συνοψίσουμε και κατόπιν συντομεύουν τις προτάσεις ώστε να διατηρούνται, όμως, οι πιο σημαντικές πληροφορίες τους. Αναπτύχθηκε, επίσης, ένα μοντέλο ακέραιου γραμμικού προγραμματισμού το οποίο κατασκευάζειπεριλήψεις συνδυάζοντας τις προηγούμενες μεθόδους και αποφεύγοντας λαίμαργες επιλογές απλούστερων προσεγγίσεων. Η πειραματική αξιολόγηση των μεθόδων και μοντέλων της διατριβής έδειξε πως επιτυγχάνουν καλύτερες ή τουλάχιστον συγκρίσιμες επιδόσεις με εκείνες της διεθνούς βιβλιογραφίας.

Related websites
No related websites