back to events

Room :A56

Time:4:00pm

Slides:

Abstract:Στα πλαίσια αυτής της διπλωματικής εργασίας ασχολούμαστε με το πρόβλημα της καταχώρησης και ανακάλυψης αισθητήρων, υπηρεσιών σχετικών με αισθητήρες, και άλλων σχετικών πηγών πληροφορίας στο Σημασιολογικό Πλέγμα Αισθητήρων. Δείχνουμε πως μπορεί να υλοποιηθεί ένα Σημασιολογικό Μητρώο για την αποθήκευση και χειρισμό μεταδεδομένων τα οποία περιγράφουν πόρους όπως οι παραπάνω. Από τη στιγμή που τα χωρικά και χρονικά μεταδεδομένα χρησιμοποιούνται άμεσα για την περιγραφή αισθητήρων και άλλων σχετικών πηγών πληροφορίας ή υπηρεσιών, χρειαζόμαστε ένα μοντέλο δεδομένων ικανό να αναπαραστήσει τέτοια μεταδεδομένα. Συνεπώς, κάναμε χρήση μιας υλοποίησης του μοντέλου δεδομένων stRDF και της γλώσσας επερωτήσεων stSPARQL. Το μοντέλο stRDF επεκτείνει το RDF με τη δυνατότητα αναπαράστασης χωρικών και χρονικών μεταδεδομένων με τη χρήση γραμμικών περιορισμών. Η stSPARQL επεκτείνει την SPARQL, επιτρέποντας έτσι τις επερωτήσεις για stRDF μεταδεδομένα. Δείχνουμε πως μπορεί να χρησιμοποιηθεί το Strabon, ένα σύστημα για αποθήκευση και αποτίμηση επερωτήσεων για stRDF/stSPARQL, για την υλοποίηση ενός Σημασιολογικού Μητρώου.