Η Ελευσίνα μέσα από ένα παραμύθι

Η ψηφιακή αυτή περιήγηση απευθύνεται κυρίως σε μαθητές που θέλουν να περιηγηθούν στην Ελευσίνα στο πλαίσιο σχολικής επίσκεψης. Ουσιαστικά βασίζεται στην κειμενική πληροφόρηση / τεκμηρίωση των τοπόσημων που έχει γίνει από την ομάδα του έργου Pros-Eleusis, αλλά αξιοποιεί παράλληλα στοιχεία μυθοπλασίας και φανταστικά μέσα από τη συγγραφή ενός πρωτότυπου παραμυθιού για την Ελευσίνα από την ερευνήτρια του Ε.Κ. «Αθηνά»/Ι.Ε.Λ. Ξάνθης, κ. Νατάσα Μιχαηλίδου.

Το παραμύθι με τον τίτλο «Η πρώτη και η τελευταία» που γράφτηκε για τη συγκεκριμένη περιήγηση, αποτελεί την αντανάκλαση της εντύπωσης που αποκτήθηκε από την πρώτη επίσκεψη στην Ελευσίνα, ότι πρόκειται ουσιαστικά για μια πόλη «αρχόντισσα», η οποία έχει πολλά και σπουδαία κρυμμένα διαμάντια για τον επισκέπτη που θα τη γνωρίσει. Αυτή η βασική ιδέα εμπλουτίστηκε με μυθοπλασία, αλλά και στοιχεία εμπνευσμένα από την ιστορία και τα μνημεία της Ελευσίνας και προέκυψε το παραμύθι. Το παραμύθι αυτό είναι λαϊκότροπο, ακολουθεί δηλαδή τα βασικά στοιχεία και τους κανόνες του λαϊκού παραμυθιού.

Όσον αφορά στην περιήγηση, η αφήγηση του παραμυθιού αποτελεί την έναρξή της και είναι η αρχική πληροφορία που δίνεται στην ομάδα που θα περιηγηθεί, ενώ στη συνέχεια ακολουθεί η ίδια η περιήγηση μέσα από 5 επιλεγμένες στάσεις. Οι στάσεις αφορούν τόσο στην αρχαία ιστορία της Ελευσίνας όσο και στη νεότερη, αποσκοπώντας στο να δώσουν τη δυνατότητα να γνωρίσουν οι συμμετέχοντες τον τόπο κατά το δυνατόν, συνολικά στην πορεία του στον χρόνο.

Το εργαλείο που υποστηρίζει την εικονική περιήγηση βρίσκεται σε ερευνητικό στάδιο και υλοποιήθηκε για τις ανάγκες της αξιολόγησης του περιεχομένου του έργου Pros-Eleusis με απομακρυσμένους πραγματικούς χρήστες.

Μπορείτε να δείτε την εφαρμογή εδώ και να συμπληρώσετε ένα σύντομο -και πολύ σημαντικό για εμάς- ανώνυμο ερωτηματολόγιο εδώ.